Category : Animated Film
WINNER
A-Hâ’s Egg Cake
Directed by Raymond Lau
Taiwan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Sultan’s Daughter
Directed by Sheldon Christopher Noble
South Africa

Thread Threat
Directed by Konstantina Sofokleous
Cyprus

A Thief’s Legacy
Directed by Sinai Hwang
United States

CRITIC’S CHOICE AWARD
Frost: War of the Ashics
Directed by Sue Ellen Randolph
Barbados

“These Aren’t People”
Directed by Ben Rosales
United States

Category : Best Actor
WINNER
Reanimation Team
Acted by Grid Margraph
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
SKAT
Acted by Michael Boston
United States

Category : Best Actress
WINNER
SKAT
Acted by Shannan Leigh Yancsurak
United States

Category : Best Cinematography
WINNER
Reanimation Team
Cinematographed by Paul Yang
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Sawaari
Cinematographed by Alexander Vedachalam
India

Category : Best Editing
WINNER
Newtrition
Edited by Ray Brady
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Circle
Edited by WEI(WILL)LI
United States

Category : Best Film Score – Soundtrack
WINNER
Cognition
Film Scored by BBC Concert Orchestra
United Kingdom

Category : Best Producer
WINNER
Nata Samrat
Produced by Sukumar Boreddy & Sindhu Reddy
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Newtrition
Produced by Mark Normandy , David B Craik & Anne E NAUTH-MISIR
United Kingdom

Category : Best Sound Designing
WINNER
Reanimation Team
Sound Designed by David Jon Foster
United States

Category : Best VFX Artist
WINNER
Cognition
VFX by Peerless, Territory Studios,Foundry & Chocolate Tribe
United Kingdom

Category : Comedy Short
WINNER
Turn Over
Directed by TING TU
United Kingdom

Category : Commercial / Advertisement
WINNER
Get Your Game On
Directed by Evgeniy Tametskiy

Category : Crime Short
WINNER
Newtrition
Directed by Ray Brady
United Kingdom

Category : Documentary Film
WINNER
Above and Beyond – The Global Rise of Afro House

Directed by Naomi Phillips

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
By the lake

Directed by Giorgos Tsantikos

Greece

Tierra del Fuego

Directed by Oleksandr Lozytskyi
Ukraine

CRITIC’S CHOICE AWARD
Lanna Style and Grace
Directed by Pierre Tetrault
Canada

Category : Drone Film
WINNER
Tierra del Fuego
Directed by Oleksandr Lozytskyi
Ukraine

Category : Experimental Film
WINNER
WHEN THE WORLD COMES TO AN END, I WILL HAVE LOVED YOU
Directed by Gloria Gammer
Austria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Circle
Directed by Wenqin Ni
United States

Category : Family / Children Film
WINNER
Ballesteros on My Mind – The Film
Directed by Karlo Garcia Gino
Philippines

Category : Feature Script
WINNER
Delicious Dilemma
Written by JK Jones

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Paranoia
Written by Gini Graham Scott
United States

Disappeared
Written by Veronica R Tabares
United States

Category : Film On Women
WINNER
Angels of Dust
Directed by Michael Lasoff
Netherlands

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
I Believe It’s My Time
Directed by Katie Kamala Haley
United States

Category : Film / Video Poster
WINNER
Cold Tommy – Poster
Poster by Janice L Walker
United States

Category : Films On Disability Issue
WINNER
Najariyaa
Directed by Kiran Vimal Pote
India

Category : Horror / Science Fiction / Genre Feature Film
WINNER
Reanimation Team
Directed by David Jon Foster
United States

Category : Music Video
WINNER
Chal Do Naa
Directed by Anurag Abhijit Pote
India

Category : Narrative Feature
WINNER
Second Mother
Directed by Rajyapal Singh
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Nata Samrat
Directed by Rishikeshwar Yogi
India

Category : Short Film
WINNER
Dilemma
Directed by Bud Patel
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Birthday
Directed by Sudip Chatterjee
India

“Covid Fire THKJ”
Directed by Mimi Garrard
United States

“Hidden View”
Directed by Mimi Garrard
United States

Door-Darshan
Directed by Anurag Pote
India

Embers of War
Directed by TING TU
China

Sin City Tales
Directed by Dale Melgaard
United States

CRITIC’S CHOICE AWARD
SKAT
Directed by Michael Boston
United States

“Storm with Moments of Calm”
Directed by Mimi Garrard
United States

ONE MORE
Matt Wasserman
United States

AUDIENCE CHOICE AWARD
“A Fire Inside”
Directed by Mimi Garrard
United States

Care
Directed by Aiswarya Maity
India

Category : Short Script
WINNER
Blackbird
Written by Pedro Maia
Brazil

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
H2OVER
Written by Tommaso Trombetta
Italy

Cold Tommy
Written by Janice L Walker
United States

Category : Student Film
WINNER
Rhumbouge Cowgirl
Directed by Sydnie Baynes
Canada

Door-Darshan
Directed by Anurag Pote
India

Category : Television / Pilot Program or Series
WINNER
Insomnia Theater
Directed by Mark Starks
United States

Category : Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video
WINNER
360 ° Walking Grand Canyon/Red Rock Canyon/Watkins Glen Park
Directed by Kostiantyn Mishchenko
United States

Category : Women’s Film
WINNER
I Believe It’s My Time
Directed by Katie Kamala Haley
United States

 

Leave a Reply